REZULTAT

Zintegrowane zaplecze technologiczne zdolne do produkcji protez serca ze środowiskiem naukowym programu, na potrzeby badawcze i wdrożeniowe programu

WYKONAWCA I KIEROWNIK ZADANIA

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi

Mgr inż. Roman Kustosz

TYTUŁ ZADANIA PROGRAMU

Integracja zaplecza technologicznego w procesie wytwarzania protez serca z wykorzystaniem współpracy z partnerami w dziedzinie zaawansowanych technologii inżynierii materiałowej i inżynierii powierzchni.

OPIS REZULTATU

W ramach realizacji programu "Polskie Sztuczne Serce” powstała platforma technologiczna protez serca, działająca w zakresie wdrażania do produkcji innowacyjnych protez serca, opracowanych w programie. Przedsiębiorstwa wchodzące w skład platformy, rozwijają technologie wytwarzania elementów oraz podzespołów pomp wspomagania serca - w aspekcie ich przyszłego wykorzystania we wdrożeniu produkcji protez klinicznych. Wdrożenie protez serca Religa Heart planowane jest w grupie współpracujących ze sobą przedsiębiorstw wysokich technologii, zgromadzonych we wspólnej platformie. Osią platformy jest Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii czuwająca nad całokształtem opracowania technologii wytwarzania protez serca i postępowania dla wdrożenia ich do stosowania klinicznego. Uczestnikami platformy są:

WADIM PLAST, Reguły k. Warszawy - dystrybutor wtryskarek i ośrodek wdrożeniowy technologii wtrysku, dysponujący nowoczesnym parkiem wtryskarek, zespołem cyfrowego projektowania modelowego form wtryskowych i parkiem wysoko precyzyjnych centrów obróbczych. Firma zapewnia opracowanie technologii, narzędzi wtryskowych i zautomatyzowanych procesów przetwórstwa biozgodnych polimerów oraz wytwarzania precyzyjnych elementów protez serca techniką precyzyjnej obróbki skrawaniem na centrach pięcioosiowych. Firma ta uruchomiła laboratorium technologiczne wtrysków czystych dla protez serca i wdrożyła produkcję elementów sztywnych protez serca Religa Heart EXT. Produkuje również pierścienie i dyski do zastawek typu Moll dla pomp Religa Heart EXT;

PERFEKT SOBIERAJSKI, Sękocin Nowy k. Warszawy, wytwarzająca z tworzyw polimerowych i epoksydowych obudowy i zespoły transportowe dla sterowników pomp wspomagania serca.

Laboratorium Procesowe i Technologiczne Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii - specjalizujące się w opracowywaniu zautomatyzowanych technologii wytwarzania i montażu protez serca, wyposażone w zrobotyzowane stanowiska własnej konstrukcji, do wytwarzania elementów i podzespołów protez serca. Zaplecze to ulokowane jest w przestrzeni czystej, o kontrolowanych warunkach klimatycznych środowiska, niezbędnych do wytwarzania implantów. Aktualnie w laboratorium wdrażane są technologie wytwarzania prototypów pomp wspomagania serca Religa Heart. Wytwarzane są także podzespoły do zagranicznych protez serca.

HAGMED, Rawa Mazowiecka, doświadczony producent wyrobów medycznych działający na polskim rynku od 1990r., który dysponuje zapleczem technologicznym oraz doświadczeniem w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych stosowanych w urządzeniach medycznych. Firma HAGMED współpracuje z FRK w zakresie technologii wytłaczania elementów z biozgodnych tworzyw sztucznych, takich jak: elementy rurowe kaniul dla pomp wspomagania serca, linie napędowe dla pomp wspomagania serca, elementy uszczelniające.

MARBACH, specjalizująca się w polerowaniu powierzchni tytanowych, opracowująca technologię polerowania pierścieni do zastawek typu Moll dla pomp wspomagania serca Religa Heart;

FRK „Intra-Cordis”, spółka założona przez Fundację w 1996 roku, od roku 1999 wytwarzająca, dostarczająca i serwisująca pierwszy opracowany w Pracowni Sztucznego Serca system pozaustrojowego wspomagania serca POLCAS, klinicznie stosowany w 5 ośrodkach kardiochirurgicznych w Polsce.

OPOTENCJAŁ WYKORZYSTANIA

Zorganizowana przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w programie "Polskie Sztuczne Serce" platforma technologiczna protez serca jest unikatowym, drugim w Europie centrum dedykowanym wytwarzaniu i wsparciu stosowania urządzeń mechanicznego wspomagania serca, które gotowe jest do wdrożenia nowych technologii polskich protez serca i może stać się dzięki ich wdrożeniu do produkcji i na rynki krajowe a potem światowe pediatrycznych pomp wspomagania serca, trzecim na świecie oferentem szerokiej gamy urządzeń wspomagania serca dla kardiochirurgii.

OCHRONA WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ

Nie dotyczy


(C)FRK 2009